Jak surfovat na internetu, když máte ruce v sádře nebo hůř vidíte? Stačí vědět, jak na to

Právě ti, kterým by mohl počítač a surfování na internetu usnadnit život nejvíc, mohou mít s touto činností velký problém. A to nemluvím jen o postižených, ale třeba i o lidech, kteří mají zrovna ruku v sádře, nebo o starých lidech, kterým už zdraví neslouží tak jako dříve. Téměř všechno se dá ale zvládnout, pokud víte, jak na to. Nevzdávejte to a surfujte nejen letos v létě, ale po celý život.

reklama

Pro práci na počítači je klíčové, aby uživatelé, kteří jsou při ní jakkoli znevýhodněni, věděli, ve které části stránky zrovna jsou. Co když ale na stránky prostě nevidí? „Lidé s problémy se zrakem se na webových stránkách, například na domovské stránce Seznam.cz či realitním portálu Sreality.cz, orientují díky odečítači obrazovky, který jim předčítá, kde se na stránce právě nacházejí. Je klíčové, aby věděli, ve které části stránky zrovna jsou,“ tvrdí specialista na přístupnost společnosti Seznam.cz Lukáš Pazderka.

Důležitý je podle něj správný význam prvků na stránce, především vhodně zvolené nadpisy. Dále je nezbytné, aby všechny ovládací části stránky byly dostupné klávesou tabulátor. Také je nutné, aby se dobře ohlásily, když se na ně uživatel dostane, aby bylo předvídatelné, co se bude dít, a stránky uživateli sdělovaly svůj stav. 

O celospolečenském přínosu haptických map svědčí cena, kterou společnosti Seznam.cz aktuálně udělila brněnská Masarykova univerzita. V rámci oslav 100. výročí od založení ocenila vysoká škola instituce a partnery, kteří se ve spolupráci s ní významně zasloužili o rozvoj v oblasti vzdělávání, vědy a výzkumu.

Správný kontrast oceníte i v létě

Ne všichni, kteří mají problémy se zrakem, ale nemohou sledovat běžné stránky. „Například lidé, kteří jsou světloplaší, si mohou pracovní prostředí v operačním systému upravit tak, aby měli vždy tmavé pozadí a světlý text. Potlačí se všechny obrázky a barvy na pozadí. Přístupné stránky, konkrétně dobrý kontrast textu a pozadí, navíc ocení i uživatelé, kteří používají svá mobilní zařízení v exteriéru na slunci,“ doplňuje Pazderka.

Mapy se dají osahat

Někteří lidé dokonce díky speciálním vychytávkám používají internetové služby i offline. Zdravý člověk, když někde bloudí, vytáhne mobil a na mapách si najde přesnou trasu. I nevidomí se ale mohou v okolí zorientovat, a to díky takzvaným haptickým mapám, kompenzační pomůcce služby Mapy.cz. „Vznikly díky spolupráci společnosti Seznam.cz se střediskem Teiresiás při Masarykově univerzitě a střediskem ELSA při ČVUT v Praze. Postižení mají možnost si jednoduše vygenerovat mapu jakéhokoliv místa v Evropě a z něj pořídit výřez mapového podkladu natolik jednoduchý a přehledný, že nevidomému umožní se na mapě zorientovat i pomocí hmatu,“ prozrazuje Pazderka. 

Důležité je, že prohlížení mapy neprobíhá na monitoru počítače. Vybranou mapu je potřeba vytisknout na speciální mikrokapsulový papír citlivý na teplo a následně nechat projet takzvaným fuserem. Jde o zařízení, které papír zahřeje a způsobí, že černě vytištěná místa vystoupí na povrch a následně se dají prohlížet hmatem. Tato zařízení vlastní především organizace, které zajišťují pomoc a servis nevidomým spoluobčanům. „Běžně to funguje tak, že se nevidomý na takovou organizaci obrátí a ta je schopna mu požadovaný výřez rychle a jednoduše připravit,“ doplňuje Pazderka. 

Klávesnice může být jak z pohádky Alenka v říši divů

Velkým problémem bývá pro mnoho postižených používání klávesnice. „Aby na internet mohli opravdu všichni, je třeba vytvářet takové webové stránky, které se dají snadno ovládat. Rozhodně neplatí, že každý může pohybovat kurzorem nebo kliknout na pravé tlačítko myši. Je potřeba, aby se uživatel dostal na všechny ovládací prvky na webové stránce bez použití myši, pouze s pomocí klávesnice,“ uvádí Pazderka. Klávesnice podle něj nemusí být jen klasická, používají se také speciálně zvětšené nebo jiná zařízení v podobě různých tlačítek. Tyto pomůcky pak simulují klávesnici.

„Poznal jsem spoustu lidí, kteří se snaží i přes svůj hendikep žít úplně normální život. A kolikrát jim k tomu pomůže i drobnost. Přístupné webové stránky a aplikace jim umožňují obstarat a zařídit si mnoho věcí, což výrazně zvyšuje kvalitu života,“ uzavírá Pazderka.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zdravi-a-styl/jak-surfovat-na-internetu-kdyz-mate-ruce-v sadre-nebo-hur-vidite-staci-vedet-jak-na-to-51484
reklama
#informace #internet #surfování
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.